Bibliografie - Společnost Přátel Památných Kamenů

Památné kameny (nejen) Vysočiny
Vítejte na stránkách Společnosti Přátel Památných Kamenů. Jsme neformální sdružení jehož zájmem je topografický a historiografický průzkum drobných kamenných památek, jejich popularizace a ochrana. Tyto stránky mají za cíl fungovat jednak jako rozcestník našich aktivit na sociálních sítích, jednak jako nástěnka akcí spolku. V neposlední řadě tu najdete i trochu teorie: popisy, návody, výzkumy a publikace k náhledu nebo ke stažení.
TRIBAL
Přejít na obsah

Bibliografie

Bibliografie

BIBLIOGRAFIE:
Ukázky a odkazy na zajímavé odborné i populárně naučné texty, knihy a internetové zdroje, které se zabývají tématem drobných kamenných památek, včetně historie publikování, průkopníky badatelské práce a všemi možnými příbuznými tématy. Pokud je to možné, uvádíme i odkazy na digitalizovanou verzi textu, eventuelně jeho dostupnost v knihovnách či archívech. Editor seznamu bibliografie: Michal Streubel.

Známý český historik, genealog, sfragistik, heraldik, topograf a kastelolog (1843-1926) je všeobecně znám jako autor fenomenální topografie českých hradů, zámků a tvrzí, nicméně vydal řadu dalších významných vědeckých a encyklopedických děl. Jednou z velmi ceněných je encyklopedická historická topografie obcí a měst rozčleněná podle jejich příslušnosti k bývalé patrimoniální správě (panstvím) a krajům. Vzhledem k době, která uplynula od vydání prvního výtisku knihy a zároveň času od úmrtí autora máme možnost nabídnout zájemcům tento titul k nahlédnutí a případně i ke stažení. Formát *pdf, velikost cca 46MB. Odkaz je pod titulem knihy.
Eva Nečasová/ Křížové kameny Blanenska
Vydáno nákladem muzea v Blansku r.2015. Druhé, rozšířené vydání (předcházející edice Křížové kameny a kamenné kříže okr.Blansko, 1999 a 2001).
ISBN: 978-80-86951-22-5, 197stran
Soupis křížových kamenů okresu Blansko, obsahuje krom faktografie i fotografie a sbírá i legendy, jimiž je většina těchto kamenů opředena.
K dispozici v regionálních knihovnách, Moravské zemské knihovně v Brně, občas v antikvariátech. Náhled stránky s obsahem knihy (obrázek *jpeg).
Vollständige Topographie der Fideikommiß-Herrschaft Petersburg im Saazer Kreise in Böhmen
1821 Ponfikl Joseph Eduard
Zpřístupněno digitálně v Rakouské národní knihovně
Jedna z nestarších písemných zmínek o smírčím kříži z roku 1821 na straně 152 textu/ na str. 156 elektronické.
Jde o kámen nedaleko Stebna u silnice do Petrohradu. SPVKK – 0544
Malebné cesty po Čechách – Naše řeky. I. Sázava
V roce 1872 zmínil Eduard Herold v 15. čísle časopisu Světozor mimo jiné i smírčí kámen od mostu z Havlíčkova Brodu včetně nákresu, jde o jedno z nestarších vyobrazení smírčího kamene.

Die Burg Lipnic
V roce 1873 vydává Bedřich Bernau své pojednání o hradě Lipnice, kde mimo jiné zmiňuje dva kameny v Havlíčkově Brodě s nákresem kamene od mostu a dále kámen v Kletečné.
Zpřístupněno digitálně v Rakouské národní knihovně
str.85
Sborníky Velehradské
Ve čtyřech ročních v letech 1880-1885 pánové Jan Havelka, Hynek Krch a Josef Souhrada předložili veřejnosti své podhledy na smírčí kameny. Jde o první rozsáhlejší pojednání o smírčích kamenech.
Sborníky lze zakoupit v antikvariátech, nebo jsou zpřístupněny digitálně:
str. 214

O křížích rázu Cyrillomethodějského v Čechách a Lužici
Publikoval v roce 1885 článek ve Zlaté Praze Jan Hanuš Máchal
Článek je přístupný digitálně:
pokračování:
Český lid
Od roku 1893 vyšlo několik pojednání o smírčích kamenech v národopisném časopise Český lid, jeho starší ročníky jsou v digitální podobě zde:
1893 Antonín Šolta Starobylé kříže v okolí Chrudimě str. 137
1894 Antonín Šolta Starobylé kříže v okolí Domažlic, Německého Brodu, na Táborsku a v Lužici str. 187
1895 J. Černý Staré kříže kamenné v západních Čechách str. 270
1896 Dr. J. Kalousek Dva příspěvky k otázce o starých křížích kamenných str. 130
1897 F. Šilhavý Starý kamenný kříž v Dlouhé Brtnici na Jihlavsku str. 250
J.Strnad Povinnost vrahova postavit kříž zavražděnému str. 252
1902 J.Š Baar Kamenné kříže v okolí Přimdy str. 376

Národopisné dotazníky
Od roku 1914 do roku 1920, probíhal sběr Národopisných dotazníků z českého venkova, mimo mnoha jiných informací jsou v nich u občas zachyceni i informace o smírčích kamenech. Jako ukázku uvádím zmínky z Humpolecka:
Dudín (JI)
1920: V okolí Dudína je několik křížů v polích z mladších let, postaveny byly od rolníků na dobrý úmysl, Též nalezneme několik kamenů, na nichž vytesán křížek s letopočtem, kdy na tom místě zahynul nějaký občan zdejší. SPVKK: 1450, 2331
Kaliště (PE)
1919: Blízko za vesnicí k Zahrádce jest nová myslivna knížete Auersperka a nedaleko ní památný kámen, kde byl před delší dobou prý zabit řeznický tovaryš a oloupen. U osady Stará Huť jest kámen s letopočtem 1201, kde byl dle pověsti roztrhán vlky řezník jdoucí do Ledče. SPVKK: 1742, 0899
Holušice (Huošice) (PE)
1919: Dále kříž při cestě ke Kališti a památný kámen; z jaké příčiny postaven není známo. Někteří tvrdí, že na tom místě stál strom, na němž se oběsil nějaký cestující cizinec. SPVKK: 1740
Sedlice (PE)
1919: Při cestě ke Kordovsku je starý památný kámen, s křížem a nečitelným písmem. Menší kámen je u silnice Na Vršku. Je na něm letopočet 1774. O těchto kamenech si zdejší občané vypravují tuto pověst: Tři bratři, Korda, jemuž náleželo Kordovsko, Šimon, kterému patřil dvůr Šimonice u Kletečné, a Milota, který byl pánem nad Miloticemi, vedli spor. Rovnali se u vrchnostenského soudu v Želivě. Na zpáteční cestě se hádali a v hádce probodl Korda Milotu. V těch místech je ten malý kámen. Šimon a Korda hádali se potom dále. U vršku za Sedlicí chytli se do křížku a silnější Šimon zabil Kordu. Tam je kámen s nečitelným písmem. Šimon šel domů. Trápilo jej však zlé svědomí, proto poručil statek želivským kněžím, odešel do světa a víc se nevrátil. SPVKK: 0306, 0304
Hroznětice (PE)
1919: V polích u Hroznětic při polní cestě k Jankovu je na pozemku rolníka Josefa Chmela! starožitný kamenný kříž, hlásí neštěstí stavší se za hrozné bouře ve žních, kdy zabiti bleskem bratři Dědičové z Hroznětic století XVIII. Téhož mínění se mnou je i farář Lohel Prchal, pochází z Poděbab u Německého Brodu a zmínil se o kameni tamním Bába a poukázal na pohanský zvyk předků při domnělém výklady Poděbaby-Podbabí. SPVKK: 1843

Starobylé kříže kamenné na Hořicku
V roce 1895 publikoval svůj příspěvek o smírčích křížích včetně 43 vyobrazení pan Vilém Dokoupil. Obrázky vlevo a vpravo.

Die alten Steinkreuze in Böhmen und im Sudetengau
Ve válečném roce 1940 vydává čerstvě promovaný Dr. Walter von Dreyhausen soupis 499 smírčích kamenů z Čech včetně 62 obrázků a dvou map. Jde o zdařilou kompilaci starších pramenů a vlastního bádání autora. Publikace se věnuje především kamenným křížům, deskové křížové kameny nejsou zastoupeny. Na dlouhou dobu šlo o nejrozsáhlejší katalog kamenů v Čechách.
Knížku lze někdy zakoupit v antikvariátech, digitální verzi jsem zatím nikde nenalezl, každému vážnějšímu badateli však doporučuji její obstarání.
K nahlédnutí ji mají např. ve Vědecké knihovně v Olomouci https://www.vkol.cz/
Památné kameny
Článek Františka Továrka v časopise Za krásami domova, ročník 5, číslo 3. Vydalo Sportovní a turistické nakladatelství Praha v roce 1959.
Svázané ročníky v plátěných vazbách bývají k dispozici občas v antikvariátech, jinak je lze najít v univerzitních knihovnách. Dostupné ročníky 1955-1961 jsou v archívu Národní knihovny ve sbírce Klementina pod Č 008432

Vladimír Preclík: Smírčí kameny
Začátek nové éry!
V roce 1990 vychází poutavá knížka Vladimíra Preclíka Smírčí kameny.
Většina současných badatelů se poprvé o smírčích kamenech dověděla z této knížky.
Knížku lze zakoupit v antikvariátech, nebo vypůjčit v knihovnách, existuje rovněž ve formě audionahrávky. Registrovaným čtenářům je dostupná v digitalizované formě na počítačích studoven Moravské zemské knihovny v Brně a Národní knihovny v Praze.
Náklad 10.000 výtisků
Vydal: Československý spisovatel Praha, 1990
336 stran
ISBN 80-202-0174-2
Vladimír Preclík, Zdena Fibichová: Kameny pokání
V roce 1992 vychází jeho další publikace poutavých povídek o smírčích kamenech Kameny pokání, věnovaná především kamenům moravským. Čtivé příběhy spojují historii se současností.
V publikaci je také rozloučení s mistrovou ženou, která v té době zemřela a vyznání nad hrobem profesora Jana Havelky v Olomouci.
Dostupná v antikvariátech, větších knihovnách. V digitalizované formě je ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové.
Vydavatelství Melantrich Praha, 1992
251 stran
ISBN 80-7023-121-1

Nataša Steinová (Natalie Belisová): Zkamenělé osudy
V roce 1994 vychází také publikace Nataši Steinové, která představuje smírčí kameny Děčínska, jde o velmi kvalitní regionální soupis s rozsáhlým poznámkovým aparátem a bibliografií.
S dostupností knihy je to poněkud horší, snad občas antikvariát. Jinak je ve Státní vědecké knihovně v Děčíně.
Vydal. PS Ladislava Štindla, 1994, Děčín, pro Okresní muzeum v Děčíně.
Souhrn německy, 75 stran

Hynek Jurman: Smírčí kameny na Vysočině
V roce 1996 vydává regionální vlastivědný nadšenec a spisovatel Hynek Jurman svoji publikaci o smírčích kamenech z Vysočiny. Jde o další mezník, od té doby se na Vysočině výrazně zvýšil zájem o tyto krásné drobné památky, publikace již do roku 2015 vyšla ve IV. rozšířeném vydání.
Dostupná občas v antikvariátech a regionálních knihovnách, místně v Turistických a informačních centrech.
Vydal Státní okresní archív ve Žďáře nad Sázavou, 1996
90 stran



Richlého soupis
V roce 1996 publikuje Zdeněk Jaroš z Jihlavy článek o prastarém soupisu Kamenných křížů a od Viléma Richlého z roku 1885. Na titulní stránce Vlastivědného sborníku Vysočiny se objevily reprodukce dvou kreseb kamenných křížů Viléma Richlého.
Dostupnost neznámá, snad občas v antikvariátech. Jeden exemplář vlastní Krajská knihovna Vysočiny v Jihlavě.
Vydal: Muzeum Vysočiny, Státní okresní archív Jihlava, 1996
427 stran
ISBN 80-901715-3-2
První souhrnný katalog
V roce 1997 vydává Společnost pro výzkum kamenných křížů svůj katalog téměř 1.500 smírčích kamenů. Přispěvatelé se museli vypořádat s terminologickou nejednotností, stěhováním kamenů a dalšími překážkami.
Publikace v nákladu 3.000 kusů opět postrčila zájem veřejnosti o smírčí kameny.



Rada a karel Brůnovi: Okresní soupis Rychnovska
Ve stejném roce jako celostátní katalog (1997) vyšel i sešit pod názvem Smírčí kříže rychnovského okresu. Autoři Rada a Karel Brůnovi tehdy představili 14 existujících a tři pohřešované smírčí kameny okresu s fotografiemi Josefa Lásky.
Kvalitně zpracovaný okres by měl být základem bádání o smírčích kamenech, je to také obvod, který se dá rozumně zvládnou. Bohužel je ji stále málo.
Sborník Společnosti pro výzkum kamenných křížů
V roce 1999 vyšel jednoduchý sborník přednášek z let 1984-1995, kde byl také zveřejněn seznam stálých a dopisujících členů Společnosti.

Bibliografie kamenných křížů
V roce 2000 vydává Společnost pro výzkum kamenných křížů tištěný seznam do té doby zaznamenané literatury ke smírčím křížům.

Vladimír Businský: Balady z Vysočiny
V roce 2001 vydává Muzeum v Aši soubor povídek pana Vladimíra Businského.


Rozšířený celostátní katalog
V roce 2001 vydává Společnost, rozšířený celostátní katalog smírčích kamenů od roku 1997 přibylo dalších 277 kamenů. Vydání si vyžádal zvýšený zájem badatelské veřejnosti, která posílala stále nové a nové nálezy.
Náklad 2.500 kusů
Jindřich Nusek, Jan Svoboda a kol.: Příběhy kapliček
Rok 2001 patří mezi vrcholy obecného zájmu o drobné památky, do té doby spíše pomíjených. V tomto roce vydávají památkáři a ochránci přírody z Vlašimska publikaci Příběhy kapliček, která obsahuje aktuální okresní soupis drobných památek, včetně teoretických kapitol o typologii, historii a praktickou kapitolu věnované opravám drobných památek. Osobně publikaci považuji za jednu z nezdařilejších o drobných památkách.

Výroční Sborník
K setkání Společnosti na podzim roku 2003 vyšel výroční Sborník s výběrem prací našich členů, od té doby vychází díky dobré vůli členů každoročně. Některá starší čísla je možné zakoupit v Muzeu v Aši.
Další rozšíření centrálního katalogu
V roce 2007 v rámci svého dalšího Sborníku vydává Společnost pro výzkum kamenných křížů Katalog dodatků s 300 novými objekty.


Další rozšíření centrálního katalogu
V roce 2013 v rámci svého dalšího Sborníku vydává Společnost pro výzkum kamenných křížů Katalog dodatků s 688 novými objekty.
Podle některých badatelů však v té době začala v centrální evidenci převládat kvantita nad kvalitou, od té doby se hledají různá řešení, jak centrální katalog vylepšit, tyto snahy ohodnotí až budoucnost.

Hynek Jurman: IV. vydání Smírčích kamenů Vysočiny
V roce 2015 vydává Hynek Jurman již IV. doplněné vydání smírčích kamenů Vysočiny, což svědčí o neutuchajícím zájmu veřejnosti o tyto drobné památky a jejich příběhy.


Drobné kamenné památky v okolí Chotěboře
Další regionální publikace
V roce 2017 vydává Infocentrum Chotěboř, regionální soupis zajímavých kamenných památek, kde se potkávají smírčí, hraniční a památné kameny.

Sborník 2019
Od roku 2003 vychází sborníky Společnosti pro výzkum kamenných křížů pravidelně, naposledy v roce 2019.
Některá starší čísla je možné zakoupit v Muzeu v Aši.



Společnost Přátel Památných Kamenů Vysočiny



KONTAKT ADMIN.:
dammil<zavináč>post.cz
admin<zavináč>pamatnekameny.euweb.cz
2020 - 2023
Návrat na obsah