Naše publikace
Marie Dobiášová : Výzkum kamenných křížů a křížových kamenů 1880-1891 a Jan Havelka
Soupis je souhrnem všech textů z pera Jana Havelky (1839-1886), které vycházely ve Sborníku Velehradském a v časopise Vlastivědného spolku musejního v Olomouci v letech 1880-1891. Výčet je doplněn autentickými náhledy zmíněných tiskovin, životopisem hlavního protagonisty i dalšími texty od jeho současníků. Shrnuje přehledně práci jednoho z průkopníků na poli výzkumu křížových kamenů a kamenných křížů. Účelem publikace je usnadnit badatelům přístup k jinak roztroušeným informacím.
Marie Dobiášová © 2022
(pro zobrazení textu klikněte na obrázek)
Michal Streubel: Smírčí kříže a kameny Havlíčkobrodska
Komplexní revize současného stavu známých smírčích kamenů na okrese Havlíčkův Brod. Vyšlo ve Sborníku příspěvků o historii regionu Havlíčkobrodsko, č. 33/2020
Strana 199-231. Vydalo Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, 2020
Samotný článek se nachází v našem digitálním archívu, celý sborník v regionálních knihovnách a TIC
<odkaz momentálně nefunguje - na aktualizaci se pracuje; heslovitá verze textu téhož autora je zpracována v sekci "Smírčí kameny"/ "Okresní soupisy" pod heslem Okres Havlíčkův Brod, kde je k dispozici bez omezení>
Lipnický sborník 2019
Soubor textů z prvního ročníku setkání Společnosti Přátel Památných kamenů Vysočiny v květnu 1919 v prostorách hradu Lipnice nad Sázavou. Autoři článků a fotografií uvedeni uvnitř sborníku. Pouze elektronická *pdf verze k dispozici v naší databázi. 73 stran A4.
K nahlédnutí a ke stažení ZDE
Bystřický sborník 2020
Sborník textů II.ročníku setkání Přátel památných kamenů Vysočiny. Měl se konat 19.9.2020 v Bystřici nad Pernštejnem a nekonal z důvodu epidemiologické krize. Proto vychází v elektronické verzi pouze tento sborník příspěvků (první ročník: Lipnice, je zde rovněž ke stažení, viz výše). Cca 90 stran formátu A5. Ke stažení ZDE.
Milan Šimek (DaMil) : Křídla v tunelech
Text Křídla v tunelech se dotýká drobných kamenných památek jen nepřímo. Nicméně patří to k historii regionu a stejně jako v těch kamenných křížích je zde cítit opar pohnuté doby a pohnutých příběhů. Za druhé světové války byly nově postavené železniční tunely mezi Tišnovem a Níhovem využity k válečné výrobě. Toto je putování po stopách staré úzkokolejky, po stavbě trati i po zmíněné výrobě Messerschmittů. 12 stran A4. Třeba to zde někoho zaujme.
<Pro zobrazení souboru klikněte na obrázek>