Historické soupisy - Společnost Přátel Památných Kamenů

Památné kameny (nejen) Vysočiny
Vítejte na stránkách Společnosti Přátel Památných Kamenů. Jsme neformální sdružení jehož zájmem je topografický a historiografický průzkum drobných kamenných památek, jejich popularizace a ochrana. Tyto stránky mají za cíl fungovat jednak jako rozcestník našich aktivit na sociálních sítích, jednak jako nástěnka akcí spolku. V neposlední řadě tu najdete i trochu teorie: popisy, návody, výzkumy a publikace k náhledu nebo ke stažení.
TRIBAL
Přejít na obsah

Historické soupisy

Smírčí kameny
 
Zde postupně představíme přepisy historických soupisů badatelů, kteří se od druhé třetiny 19. století také věnovali smírčím kamenům Vysočiny a blízkého okolí. Seznam bude postupně doplňovaný. Každý z předchůdců volil svou zajímavou metodu, budiž nám jejich práce poučením v našem hledání.

Vilém Richlý
1. Všelijaké poznámky týkající se velkostatku Mirešovice, Vilém Richlý 1885. Němé torzo z několika málo zachovaných dokladů o mnohostranné badatelské a vlastivědné činnosti autora. Přepis části kapitoly o kamenných křížích ke stažení v odkaze zde (nadpis, soubor je ve formátu *.pdf).
2. Kříže okolí statku Mirešovice (1892). Další z vydání je o 7 let mladší a v soupise je o 12 kamenů více než v předešlém. Bohužel je poněkud stručnější. Přepis části kapitoly ke stažení (odkaz pod nadpisem)Na současné místo (viz dole) se spis dostal za pohnutých okolností: Potomci autora byli z rodného velkostatku vyhnáni a obráni o majetek. Kromě zničených cenných vlastivědných sbírek byl srovnán se zemí i zámek.  
Přepsal Pavel Valenta 2020. Originál rukopisu je uložený v archivu Muzea Vysočiny Jihlava
3. Soupis křížů z okolí Mirešovic přehledně v tabulce *pdf. Richlého starší evidence a kresby uspořádali Michal Streubel s Pavlem Valentou (2021). K náhledu a stažení pod odkazem.

Na výřezu indikační skici Stabilního katastru z první půlky 19.století je dobře patrný půdorys zámku a zámecké zahrady v Mirošově. Dnes již neexistující.
indikacni_skica_mirosov

 František Jaroslav Mančal: z díla o Zálesí (Pelhřimovsko)
Část nevydaného rukopisu připravovaného národopisného díla Zálesí, devět stran rukopisu ze závěru IX. kapitoly o náboženství. Část o kamenných památnících vznikala od roku 1890.  
Přepsal Pavel Valenta 2020, opis ve formátu *pdf ke stažení po kliknutí do nadpisu
Originál rukopisu je uložený archivu Etnologického ústavu AVČR – dokumentační sbírky a fondy - OF Jaroslav Mančal.
Wikipedie medailónek F.J.Mančala neobsahuje, jediná relevantnější data o jeho osobě lze najít například zde: https://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/?acc=profil_osobnosti&load=18111


František Jaroslav Mančal: z díla o Zálesí, druhá verze výše zmíněného historického soupisu ve formě přehledné tabulky obsahující všechna data včetně náhledu obrázku (kresby), který se Pavlu Valentovi a Michalu Streubelovi podařilo přiřadit k příslušné položce textu. Ke stažení v pdf formátu po kliknutí na titulek.

Leopold Fritz
 
V polovině osmdesátých let 19. století sestavil jihlavský vlastenecký lékař Leopold Fritz soupis a kresby téměř sta památných kamenů z Vysočiny. Tato práce byla vystavena na Národopisné výstavě 1895. Většina díla je dnes pohřešována.  
Přepsal Ladislav Vilímek, soubor ve formátu *pdf je k dispozici ZDE.
Originál soupisu je uložený v archivu Muzea Vysočiny Jihlava
Medailónek L.Fritze lze najít na Wikipedii: https://cs.wikipedia.org/wiki/Leopold_Fritz

Edit:prosinec 2020. Objev "ztracených" kreseb
Jihlavský vlastenecký lékař shromáždil do roku 1895 sto kreseb a popisů smírčích kamenů z širšího Jihlavska. Z toho 95 kreseb odeslal na Národopisnou výstavu, kde měly být vystaveny spolu se smírčími kameny z Dušejova a Bílého kamene. Poté se stopa po těchto kresbách ztrácí. Popisy smírčích kamenů objevil v jihlavském archivu v roce 1995 PhDr. Karel Křesadlo a byly následně Ladislavem Vilímkem přepsány. O toho roku bylo pátráno i po kresbách, největší iniciativu prokazovali na konci minulého století manželé Businští. Jejich štafetu převzali další badatelé. Na podzim roku 2020 nás PhDr.  Kateřina Pařízková z Archivu Národního muzea informovala o nalezení 96 kreseb smírčích kamenů bez popisu. Ztotožnění kreseb se souborem L. Fritze a identifikaci kreseb provedli Michal Streubel a Pavel Valenta. Soubor *pdf  identifikovaných snímků s popisy ke stažení pod odkazem v názvu tohoto odstavce

Alois Franz (1843 Bučovice - 1919 Brno) - Revize historického soupisu A.Franze 1893-1899_verze 2023
Průkopník snahy o především systematické a vědecké uchopení problematiky křížových kamenů a kamenných křížů byl člověkem s velice širokým spektrem zájmů a aktivit. Vystudoval německou polytechniku v Brně, působil jako architekt a později vrchní zemský inženýr, jeho zájem o sběratelství uměleckých předmětů jej přivedl až k oboru kunsthistorie, ve kterém se stal velice respektovaným odborníkem. Pracoval pro brněnské Ferdinandovo muzeum jako kurátor a konzervátor sbírek (v tomto oboru po něm zbyla poměrně rozsáhlá sbírka odborných článků a publikací), přispíval do českých i německých vlastivědných a muzejních časopisů.
Pro nás jsou asi nejzajímavější jeho dva rozsáhlé články ve vídeňském muzejním časopise "Mittheilungen der K.K. Central-Comission für Erforschung und Erhaltung der Kunst und Historischen Denkmale", Wien, a to v ročníku 1893 a 1899. Publikoval zde metodicky uspořádaný soupis celkem 107 křížových kamenů a kamenných křížů (především z okolí Brna, Vyškova a Olomouce, v širčím měřítku z celé Moravy) spolu s doprovodným textem v němž rozebírá jednak známé informace o konkrétních kamenech, jednak navrhuje metodiku vědeckého uchopení celé problematiky.
K nahlédnutí zde nabízíme pokus o moderní revizi jeho soupisu ve formě tabulky *pdf formátu. Překlad jeho textů se současným poznámkovým aparátem bude následovat (zatím se nachází ve fázi závěrečných úprav).
Revizi zpracoval a připravil Milan Šimek (Dam Mil; ©damilphoto), 2023
Příloha: odkaz k originálu časopisu v Öesterrechische Nationalbibliothek Wienn: roč. 1893, roč. 1899


Národopisné soupisy
 V roce 1914 Archeologická společnost při české Akademii ve spolupráci se Společností Národopisného musea českoslovanského zahájily za pomoci místních učitelů a muzei rozsáhlý národopisný výzkum pomocí dotazníků ve vybraných regionech.
Dotazníky jsou uložené v jednotlivých okresních archivech. Pokud se dochovaly. Nebo jsou součástí novodobějších vlastivědných publikací
1. Pelhřimovsko - Národopisné dotazníky
Vypsáno z knihy Život v povodí Želivky na počátku 20. století očima učitelů – Edice odpovědí na národopisné dotazníky z Pelhřimovska 1914 a 1919. Karel Holub, Kristýna Blechová, nákladem Nové tiskárny Pelhřimov, 2017. Výpis, týkající se památných kamenů k dispozici ZDE

Jan Havelka
* 23,11,1839 Loštice - 20,10,1886 Olomouc
Gymnaziální učitel, vlastivědný badatel, spoluzakladatel Vlasteneckého spolku musejního a muzea (dnes Vlastivědné muzeum v Olomouci). Ve funkci kustoda se věnoval zejména archeologickým nálezům a rovněž výzkumu křížových kamenů a kamenných křížů, které považoval za odkazy cyrilometodějské tradice (na jeho myšlenky později navázal například František Přikryl a někteří další badatelé).
Přehledný soupis Havelkových textů (vycházely od roku 1880 až do roku 1891 ve Sborníku Velehradském a také v časopise Vlastivědného spolku musejního v Olomouci) vznikl díky úsilí autorky Marie Dobiášové v roce 2023 a je v pdf verzi k dispozici badatelům i zde, na našich stránkách. Najdete jej jednak v sekci "Naše publikace", jednak k němu vede přímý link zde:

Jan Hanuš Máchal: O křížích rázu Cyrillometodějského
 
Přepis článku O křížích rázu Cyrillomethodějského v Čechách a Lužici, z magazínu Zlatá Praha z roku 1885, kde ve dvou číslech Jan Hanuš Máchal publikoval svůj pohled na tzv. Cyrillomethodějské kříže. článek je doplněn 7 kresbami Baltazara Kutiny
Přepsal Michal Streubel 2020, k dispozici v *pdf formátu ZDE
Původní článek je digitálně přístupný zde: http://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path=ZlataPrahaII/2.1885/13/163.png
Medailónek J.H.Máchala lze najít na Wikipedii: https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Hanuš_Máchal

Emanuel Schwab_portret
Publikováno ve vlastivědném preiodiku Igel-Land, Jihlava, září 1935, číslo 73, sv.2
(*pdf soubor ke stažení pod odkazem v nadpisu)

Vlastivědný text, publikovaný roku 1941, originál se nachází v muzeu v Humpolci. Zpočátku poněkud nepřehledné, z hlediska informačního ovšem velice přínosné.
(*pdf soubor ke stažení pod odkazem v nadpisu)
Josef Kopáč_portret

Seznam historické literatury
(případné aktivní odkazy k volně přístupným digitalizovaným on line verzím budou doplňovány postupně)

  • Alberti, Karl: Ueber die Bedeutung der Kreuzsteine insbesondere des Ascher Bezirkes, Asch, 1897
  • Blöchl, Franz: Von alten Steinkreuze und Kreuzsteine, Pilsen, 1935
  • Czerny, Alois: Alte Steinkreuze und Kreuzsteine aus der Umgebung von Mährisch-Trübau und Zwittau; in Mittheilungen der K.K. Central-Comission zur Erforschung und Erhaultung der kunst und historischen Denkmale, Wien, 1895
  • Czerny, Alois: Kreuzsteine und Steinkreuze; Mittheilungen zur Vokskunde der Schönhengster Landes Mähr.-Trübau, 1907
  • Dokoupil, Vilém: Starobylé kříže kamenné na Hořicku, 1895
  • Dreyhausen, Walter (von): Die alten Steinkreuze in Böhmen und im Sudetengau; Reichenberg-Leipzig, 1940
  • Fechtner, Karl: Die Steinkreuze bei B.Leipa, Mittheilungen der Nordböhmischen Exkursions-Clubs 46, jg.1923
  • Franz, Alois: Alte Steinkreuze und Kreuzsteine in Mähren; in Mittheilungen der K.K. Central-Comission zur Erforschung und Erhaultung der kunst und historischen Denkmale, Wien, 1893
  • Franz, Alois: Alte Steinkreuze und Kreuzsteine in Mähren; in Mittheilungen der K.K. Central-Comission zur Erforschung und Erhaultung der kunst und historischen Denkmale, Wien, 1899
  • Fritz, Leopold: soupis cca 100 kamenů z širšího okruhu Jihlavy, dlouho ztraceno v archívech, nově uspořádáno členy našeho klubu. K dispozici pod odkazem na našem webu: http://pamatnekameny.euweb.cz/historicke-soupisy.html
  • Gnirs Anton: Topographie der historischen und kunstgeschichtlichen Denkmale in den Bezirken Tepl und Marienbad, Augsburg 1932
  • Havelka, Jan: O některých památkách cyrillo-methodějských (část I); Sborník Velehradský, roč. 1, Brno, 1880, strana 214-225
  • Havelka, Jan: Památky cyrillomethodějské v Čechách západních, Sborník Velehradský, roč. 2, Brno, 1881, strana 209-214
  • Havelka, Jan: Ještě něco o křížích ve Stebně a Malměřicích; Sborník Velehradský, roč. 2, Praha, 1881, strana 2015-2018
  • Havelka, Jan: Kříže cyrillo-methodějské; Sborník Velehradský, ročník 2, Praha, 1881, str. 302-308
  • Havelka, Jan: O některých památkách cyrillo-methodějských; Sborník Velehradský, roč. 3, Praha, 1883, strana 217-224
  • Havelka, Jan: Na obranu křížů cyrillo-methodějských I.; Sborník Velehradský, roč. 3, Praha, 1883, strana 225-235
  • Havelka, Jan: Na obranu křížů cyrillo-methodějských II., Sborník Velehradský, roč.4, Brno, 1885, strana 74-82
  • Havelka, Jan: O některých památkách cyrillo-methodějských, Sborník Velehradský, roč.4, Brno, 1885, strana 83-88
    !!! Odkazy on-line přístupu (Kramerius) ke Sborníkům Velehradským v sekci bibliografie na našem webu: http://pamatnekameny.euweb.cz/bibliografie.html
  • Jaroš, Zdeněk: Pamětní kameny na Jihlavsku, Jihlava, 2003
  • Köhler, J: Die Kreuzsteine, Staue und Marterln in Bezirke Mühlessen; Unser Egerland, 1899
  • Krahl, Franz: Die alten Steinkreuze im Tetschner Bezirke; Mitteilungen des Nordböhmische Exkursion-Clubs, 46, Jg.1923
  • Kšír, Josef: Smírčí kříže na území města a okresu Olomouckého; Zprávy krajského vlastivědného střediska v Olomouci, číslo 79, září 1959
  • Kučera, V: O starobylých křížích – tzv. cyrilometodějských – na Mostecku; Věstník spolku Podkrušnohorského musea v Mostě, ročník IV. - V., 1932-1933
  • Kutschera, Gustav: Mord und Sühnkreuze in Karsbader Landschaft; Unsere Heimat 10, Mai 1925 (jedna strana s kresbami kamenů)
  • Ledel, Karl: Denksteine (Unfallsteine);  Mittheilungen zur Voks- und Heimatkunde der Schönhengster Landes Mähr.-Trübau, 1936
  • Palma, Boh.: Cyrilometodějské kříže na Policku; Od Kladského pomezí, 1930-1931
  • Přikryl, František, ThDr: Svatý Cyrill a method v upomínkách památek starožitných na Moravě, Týn u Lipníka, 1905
  • Přikryl, František, ThDr: Svatý Cyrill a method v upomínkách památek starožitných na Moravě, Týn u Lipníka, 1907
  • Přikryl, František, ThDr: Památky sv. Cyrila a Metoda; Matice Stvatoklimentská, Praha-Břevnov, 1933
  • Procházka, Alois: Pamětní kříže a kameny; Vlastivědný sborník okresu Vyškovského, Slavkov, 1933
  • Renner, Jan: Kamenné památky; Věstník muzejního spolku Rakovník, XXVII/1937
  • Richly, Vilém (kompletoval Zdeněk Jaroš): Rukopisná a kresebná sbírka pamětních kamenů Viléma Richlého; Vlastivědný sborník Vysočiny X 1996
  • Richly, Vilém: Všelijaké poznámky týkající se velkostatku Mirešovice,1885. (výpis z kapitoly o kamenných křížích k dispozici na našem webu: http://pamatnekameny.euweb.cz/historicke-soupisy.html)
  • Richly, Vilém: Kříže okolí statku Mirešovice, 1892 (výpis z kapitoly o kamenných křížích k dispozici na našem webu, tamtéž i uspořádaný soupis v přehledné tabulce od kolegů ze skupiny: http://pamatnekameny.euweb.cz/historicke-soupisy.html)
  • Sedlák, Vlastimil: Záhadné kříže; Historicko-vlastivědný kroužek při ZV ROH MŠLZ n.p. Velké Opatovice, 1970
  • Schellberger, Ludwig: Stühn- und Unfallkreuze; Heimatkunde des Bezirkes Komotau 1929, 2. Band. Kultur, 5. Heft: Die Kunstdenkmäler
  • Schmidt, Georg: Kreuzsteine und Steinkreuze aus den Gerichtbezirken Mies und Pfaumberg (Westböhmen); Zeitschrift für österreichische Volkskunde 9, 1903, Kleine Mittheilungen
  • Schubert, Josef: Die Sühnkreuze im Friedländischen; 32. Jahrbuch des deutschen Gebirgsverein für das Jeschken und Isergebirge, 1922, str. 68-72
  • Schwab, Emmanuel: 100 alte Steinkreuze und Kreuzsteine, Igel-Land, 1935
  • Steidl, J.Oskar: Die Alten Steinkreuze in Böhmen und im Sudetengau; Zu Dr. Walter von Dreyhausen gleichnamigen Buche, Unser Egerland, 1941
  • Svoboda, Josef František: Okolí horácké osady; Věstník ČS zemědělského musea, 1937
  • Svoboda, J.F.: Památné kameny na moravském Horácku; Věstník ČS zemědělského musea, 1937
  • Urban, Michael, Dr.: Kreuzsteine in Westböhmen; Zeitschrift f‘ur österreichische Volkskunde, 1895
  • Urban, Michael, Dr.:  Kreuzsteine in Westböhmen; Erzgebirgs-Zeitung, 1904
  • Wick, Josef: Kreuzsteine im Treunitzer Bezirke, Unser Egerland, 1899
  • Wilhelm, Franz, Prof.: Alte Steinkreuze im nordwestlichen Böhmen; Erzgebirgs-Zeitung, 1899
  • Wilhelm, Franz, Prof.: Zur Kreuzsteinforschung im allgemeinen und in Egerland im besonderen; Unser Egerland, 1899
  • Wilhelm, Franz, Prof.: Alte Stein-Kreuze und Kreuz-Steine im nordwestlichen und westlichen Böhmen; Zeitschrift für österreichische Volkskunde, 1899
  • Wilhelm, Franz, Prof.: Neue Bausteine zur Geschichte und Verbreitung der alten Steinkreuze im nordweslichen Böhmen; Erzgebirgs-Zeitung, 1901
  • Wilhelm, Franz, Prof.: Alte Steinkreuze und Kreusteine im westlichen Böhmen; MITTH 1901
  • Wilhelm, Franz, Prof.: Alte Kreusteine im Egerlande; Unser Egerland, 1902
  • Wilhelm, Franz, Prof.: Weitere Beitrage zur Geschichte und Verbreitung der Mord- und Steinkreuze; Erzgebirgs-Zeitung, 1903
  • Wilhelm, Franz, Prof.: Zur Geschichte der alten Steinkreuze, Ruhsteine und Marterln; Erzgebirgs-Zeitung, 1096
  • Wilhelm, Franz, Prof.:Ruhsteine-Dorfsteine-Gerichtssteine; Zeitschrift für österreichische Volkskunde, 1906



Společnost Přátel Památných Kamenů Vysočiny



KONTAKT ADMIN.:
dammil<zavináč>post.cz
admin<zavináč>pamatnekameny.euweb.cz
2020 - 2023
Návrat na obsah